Svadobné kolekcie pre nevesty, ktoré hľadajú šaty ľahké ako pierko.

Sociálne siete
Veronika Kostkova

Svadobný make-up pohľadom vizážistky a amatéra

Miesto zabookované, šaty sa šijú, výzdoba vybraná, čo ďalšie na ceste k dokonalému svadobnému dňu? Make-up. Pre mnohé z nás španielska dedina, v ktorej používame toho často príliš málo alebo naopak príliš veľa a veľakrát ešte aj úplne nevhodne. Ak niekto nemá za sebou profesionálny kurz alebo neodsedel hodiny za youtubovými tútoriálmi, obvykle zvládne bežný deň s trochou make-upu, špirály a rúžu (čo sa nám nepodarilo posledný rok, lebo rúž sme vymenili za rúš-ko). Ako to teda nepokaziť pred svadbou?

Starý, dobrý pinterest

V tomto sa asi zhodneme všetky, ruku na srdce, že máme každá nástenku na všetko? Na novú kuchynskú linku, nedeľný koláč aj svadobný make-up. A ak nie nástenku na pintereste, tak aspoň záložku na instagrame. Vybrať ten správny svadobný make-up však naozaj odporúčam zveriť profesionálnym vizážistkám či vizážistom. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Svadobný make-up má byť nielen krásny, ale aj trvácny. To znamená, že v ideálnom prípade vydrží slzu dojatia aj pretancovanú noc. Dobrá vizážistka má produkty, ktoré väčšina z nás pri bežnom dennom make-upe nepoužíva, fixačné spreje, podkladové bázy a čo je najpodstatnejšie, pleť pred samotným líčením pripraví. Dôkladné čistenie, toner, hydratačný či matujúci krém, všetko má svoju postupnosť aby umocnilo dokonalý vzhľad vášho líčenia.

Milé nevesty, ak si ukladáte na pinterest inšpirácie na váš make-up, hľadajte si taký, ktorý je na modelke, ktorá je vám typovo podobná. Napríklad tónom pleti, farbou očí či vlasov, pri výraznych líčeniach pier, takisto veľkosťou či tvarom pier.

Zahrievacie kolo

Nepodceňujte skúšku vášho líčenia. Po prvé vizážistka spozná vašu pleť, preberie s vami vašu predstavu, pomôže vám doladiť make-up nielen k tónu pokožky, farbe očí, ale aj k vaším šatám a štýlu svadby. A hlavne skúška má slúžiť aj pre vás, aby ste si nielen otestovali znalosti svojej vizážistky, ale aby ste si skúsili či vám make-up vydrží a hlavne či vám svedčí a ako sa v ňom cítite. Dobrá rada na záver, určite si v make-upe spravte aj zopár fotiek, predsalen inak vizáž vyzerá naživo a inak na fotke. To isté platí aj o svetle. Myslite na to, že pokiaľ sa vaša svadba bude ťahať do hlbokej noci, určite je lepšie mať trošku výraznejší make-up.

Ja sama…

Ak ste sa predsalen rozhodla, že vizáž si vytvoríte sama a nemáte moc skúseností, ponúkam vám zopár dobrých rád, ktoré sa vám na ceste k dokonalej vizáži určite hodia.

1.Tútoriály, tútoriály, tútoriály

Sledujte profesionálov, zaplaťte si online kurz, trénujte. Nikto učený z neba nespadol a preto nácvik robí majstra. Načítajte si o produktoch profesionálov, prezrite si recenzie. Nie vždy je drahé automaticky a pre každého aj dobré a vhodné. Ale neuchyľujte sa ani k podozrivo lacným produktom.

Kurzom sebalíčenia sa venuje napríklad Danka Kmeťová– pozrite si jej web akadémia krásy.

2.Pleťový wellness

Ak sa budete líčiť sama nepodceňujte prípravu pleti pred líčením- určite si doprajte pár pravidelných kozmetík raz za mesiac aspoň tri mesiace pred svadbou. Poctivé čistenie, exfoliácie aj masáže robené profesionálom sa v dobrom podpíšu na vašej pleti. V týchto mesiacoch, keď sú kozmetické salóny zavreté spoľahnite sa na domáce procedúry. Určite sa vzhnite drastickému čisteniu v podobe „vytláčania“. Namiesto toho radšej pleť pravidelne čistite tvárovým gélom a používajte jemné exfolianty, ktoré odstránia odumreté čiastočky kože, pravidelne si tiež doprajte masáž tváre- pre ženy, ktoré nemajú čas sa učiť masáže pomocou prstov, odporúčam faceroller. Nevynechajte ani masky a pleť poriadne a pravidelne hydratujte- okrem krémov aj poriadnym pitným režimom v podobe čistej vody.

3. Ostrov po(d)kladov

Ak je vaša pleť pripravená začnite podkladovou bázou. V prípade, že máte mastnú pleť ju krásne zmatní a v prípade, že potrebujete rozjasniť ju tekuté podklady krásne rozžiaria. Môj osobný tip, ktorý používam denne, niekedy aj bez make-upu je Photography fluid od NIOD , ktorý sa tiež volá aj instantný photoshop. Obsahuje malé čiastočky. ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú tak efekt filtra. Nepodceňujte ani podkladovú bázu pod očné tiene. Tá pomôže tieňom udržať sa na viečkach čo najdlhšie.

4.5O odtieňov pleťovej

Vybrať si dokonalý make-up je umenie. Položme si ruku na srdce- koľko krát sme za život kúpili make-up, ktorý z nás spravil bielotváru Geishu a koľkokrát taký, že sme sa spokojne mohli premenovať na Mandarinku Darinku? Pri make-upe hrá hlavnú úlohu odtieň, ale rovnako aj textúra. Čo sa týka odtieňu- nechajte si poradiť. Z mojej skúsenosti majú šikovný personál skôr parfumérie ako drogérie. Prípadne obchody predávajúce len dekoratívnu kozmetiku. Make-up si neskúšajte na chrbte ruky- tam vie byť pokožka tmavšia ako na tvári, ale skôr na krku, bližšie k brade. Nepodceňujte denné svetlo- inak vyzeráte pri umelom osvetlení v predajni, takže kľudne si pred kúpou vybehnite ešte skontrolovať odtieň na dennom svetle. Pokiaľ to nie je nutné, vyhnite sa tuhým make-upom, ktorými bez skúseností s ich textúrou, môžete vytvoriť na tvári nepekný nános. A tiež sa na svadbu výnimočne vyhnite make-upu s SPF, tieto totiž obsahujú čiastočky zinku, ktoré odrážajú slno a na fotkách hádžu odtiene do biela.

5.Korektor a púder

Bez týchto dvoch pomocníkov sa tentokrát nezaobídete. Ak sa bojíte experimentovať s farebnými korektormi, vyberte si len o jeden odtieň bledší od vášho make-upu, aby ste si nevytvorili zbytočné biele alebo naopak tmavé kruhy pod očami. Odporúča sa skôr krémový ako tuhý korektor, ktorý sa vám môže usadiť v drobných vráskach. Púder je kapitola sama o sebe- podstatné je vyhnúť sa bielym púdrom, ktoré vedia spôsobiť podobnú katastrofu ako make-up s SPF, ideálne je zafixovať make-up len jemnou vrstvou púdru a neskôr používať skôr odmasťovacie papieriky. Tie odstránia prebytočný maz a nevytvoria púdrový nános na tvári. Na záver po jemnej vrstve púdru nasleduje fixačný sprej, ktorý make-up udrží na tvári niekoľko hodín.

6.Oči, oči, oči čierne oči

Podklad na očných viečkach už máte, čo ďalej? Opäť platí staré dobré menej je viac. Ak sa bojíte, zvoľte jemné telové či púdrové odtiene, ktoré pristanú prakticky každému a očnú špirálu. Radšej vodeodolnú. Veď viete, nechcete vyzerať ako panda, keď vám padne slza od dojatia. Nezábudajte na obočie, ktoré by malo vyzerať prirodzene, ale upravene. Dávno sa nenosia milimetrové linky, ani obočie ako nakreslené centrofixou. Prečešte ho kefkou a jemne ho zvýraznite vhodným odtieňom hnedej. Tak málo stačí ku šťastiu a k dokonalému looku.

7. Pery ako čerešňa

Či už k svojej vizáži chcete jemný telový odtieň alebo výraznú červenú, ako úplne prvé použite píling na pery a balzám. Nič nie je horšie ako rúž na suchých perách. Rúž naneste v dvoch vrstvách- prvú jemne odtlačte do papierového obrúska a na to naneste druhú. Ak ste zvyknuté nosiť dlhotrvajúci rúž, určite ho použite. Z mojej skúsenosti sú väčšinou príliš vysušujúce, čo po pár hodinách opäť môže priniesť viac škody ako osohu.

A ako si vybrať správny odtieň rúžu?

Svetlým typom bude svedčať broskyňový, jemný ružový alebo koralový rúž. Ak sú vaše vlasy ryšavé, vyberte si odtieň s nádychom zlatej.Tmavé typy sa nemusia báť aj tmavších tónov- bordová, odtieňe fialovej či čokoládovo hnedej pristanú práve vám. Okrem farby pleti nezabudnite ani na veľkosť pier. Pokiaľ máte užšie pery, určitw sa vzhnite tmavým farbám, ktoré ich opticky zmenšia. Tiež matné rúže svedčia skôr ženám s plnšími perami.

Ako to vidia profesionálky?

Prvýkrát som sa rozhodla do blogu zapojiť aj rozhovory, na moje otázky odpovedali vizážistka Martina Klimková, autorka appky na plánovanie svadby Príbeh svadby a vizážistka Natália Danayová a blogerka Miša Švarová, ktorá sa venuje farebnej typológii.

Martina Klimková- beauty by tina

1.Podľa čoho si má nevesta vybrať svadobnú vizáž  ( dá sa spoliehať na obrázky z Pinterestu alebo si je lepšie nechať poradiť od profesionála), je nutné aby absolvovala aj skúšku make-upu?

Môžem najskôr hodnotiť z mojej viacročnej praxe a myslím, že veľmi záleží od typu nevesty, od jej preferencií, ale aj od výberu šiat a prostredia, v ktorom sa svadba bude odohrávať… Mne osobne sa najčastejšie stáva, že sa mi nevesty plne zveria do rúk, čo si ozaj veľmi veľmi vážim. Snažím sa ich počúvať a nelíčiť hlavne všetky rovnako. Pre mňa ako vizážistku je dôležité, aby sa nevesta stále na seba podobala a nezakryli sme ju príliš výrazným líčením. Nevesta by mala ostať vílou.. Ak príde s nejasnou predstavou, stále začínam jemnejším líčením, pri ktorom je vždy možné „pridať“ a počas líčenia ho môže nevesta korigovať. Pri fotografiách z Pinterestu alebo Instragramu je doležité uvedomiť si, že modelky na fotkách majú zväčša dokonalý mandľový tvar oka bez vrások a nerovností, dokonalý tvar obočia a fotografie sú veľakrát upravované, retušované či dorábané. Skúška mejkapu je na neveste samotnej, väčšinou ju chcú tie, ktoré mali v minulosti negatívnu skúsenosť s líčením, ak nie sú rozhodnuté aký typ líčenia zvoliť, ale aj pri citlivej pleti, keď si potrebujú produkty vyskúšať na svojej pleti. Niekedy skúšame len samotné umelé mihalničky 🙂


2.Aké sú najčastejšie chyby, ktoré Slovenky robia pri vizáži? Akým chybám sa vyhnúť pri svadobnej vizáži?

Najčastejšie chyby vidím v tom, keď sa väčší dôraz kladie na líčenie očí ako na pleť samotnú.. Pre mňa je dôležitejšie urobiť dokonalú „pleťovku“ bez viditeľných prechodov, zvýrazniť črty tváre či jemne zakryť nedokonalosti (kruhy pod očami, červené cievky či vyrážky). Veľakrát sa stane, že pleť nie je na deň D dostatočne pripravená a za hodinu líčenia to veru nedokážeme ani my vizážistky – myslím tým nedostatočnú hydratáciu, šupinky, chrastičky po vyrážkach, chĺpky nad hornou perou, čerstvo nafarbené obočie alebo naopak obočie vôbec neupravené, či nafarbené vlasy, kde sa farba ešte nevymyla  z vlasovej pokožky..). Treba pamätať aj na to, že nevesty výraznejším líčením môžu svojho ženícha zmiasť 🙂 Myslím, že aj tu je fajn dať na názor svojho nastávajúceho… Veľakrát sa stretnem s tým, že partnerovi sa páči/nepáči výrazný mejkap. Ak chcete byť pre ňho tou najkrajšou, aj toto je vodítko, ktorým smerom ísť.. Ja osobne svojim nevestám posielam tiež krátky manuál, ktorý im môže pomôcť pri príprave na ich svadobný deň. Odporúčam im veci z mojej praxe, ponúkam riešenia aj bezplatné konzultácie, ak si s niečim nevedia rady..


3.Čo považujes za trend v líčení, ktorý nikdy nevyjde z módy? 

Myslím, že z módy nikdy nevyjde jednoduchosť – pekne upravená zjednotená pleť, čím viac prirodzené obočie, jemné „zdravíčko“ na lícach a pery hoci len o 1-2 odtiene tmavšie ako je ich prirodzená farba. Takto môže byť žena krásna pre seba aj pre svojho vyvoleného.. lebo v jednoduchosti je krása.. 

Natália Danayová- Príbeh svadby

1.Podľa čoho líčiš nevestu ?

Každú klientku líčim podľa jej čŕt tváre, podľa toho, čo má na sebe rada, napríklad plné pery alebo naopak tvar oka/ pleť. Samozrejmosťou je zohľadniť štýl svadby alebo šiat a odporučiť štýlovo podobný make-up a účes.

2.Aké sú svadobné trendy v líčení na túto sezónu?

Už posledné sezóny sme si mohli všimnúť, že sa do popredia tlačí návrat k prirodzenosti, a to sa veľmi odrazilo aj na trendoch pre nevesty na rok 2021. Najsilnejší trend je určite prirodzená, svieža pleťovka. Nevadí ak je viditeľná textúra pleti či dokonca jemná pigmentácia ako začervenanie. MUST-HAVE produkty sú určite stredne krycie make-upy s prirodzeným zakončením a svieže lícenky.

3.Aký produkt by mala mať nevesta na svadbe?

Jednoznačne Fix+ od MACu, ktorý osvieži a „opraví“ make-up. Potom určite púder alebo zmatňujúce obrúsky a rúž na doplnenie.

Miša Švarová módny tucet

1.Prečo je dôležité poznať svoj farebný top pleti?

Ak poznáme farebný podtón svojej pleti, ale aj farebnosť vlasov a očí, dokážeme zvoliť farby, ktoré nášmu typu lichotia. Farby tak pracujú za nás a nie proti nám, čo je na výslednom efekte hneď vidieť. Sú tam aj ďalšie faktory s ktorými treba pracovať – svetlosť typu a celkový kontrast v tvári. Každá z nás je buď kontrastnejší alebo tlmenejší typ, rovnako by sme mali voliť aj výber farieb v líčení. 

2.Aké farby by si odporučila kombinovať s teplým a aké naopak so studeným odtieňom pleti?

Farebný tón pleti môže byť teplý, so žltým podtónom, studený, s ružovým podtónom, a neutrálny, niekde medzi tým. V každom z týchto typov je ešte množsto odtieňov v svetlosti. Povedať, že chladné typy by mali používať farby z chladnej palety a teplé z teplej, je príliš zjednodušujúce. Treba experimentovať a skúšať, čo najlepšie zafunguje. V zásade však chladné tóny pri rúži a lícenke sú do ružova, teplé do oranžova a zlatava.

3.Existuje nejaká rýchla pomôcka podľa ktorej zistím svoj typ pleti?

Hovorí sa o rôznych typoch testov, ale ja by som doporučila najmä nevestám jednoduchý test s bielou a smotanovou farbou. Nájdite dva kúsky oblečenia v týchto farbách a postupne si ich pri dennom svetle pred zrkadlom prikladajte k tvári. Sledujte odlesky v tvári. Ak bude vaša tvár sviežejšia a oči jasnejšie pri bielej farbe, ste chladný typ. Ak je na vás biela príliš ostrá a akoby vám kradne všetku farbu z tváre, bude vám viac vyhovovať smotanová a ste teplý typ. Chladné typy naopak v smotanovej vyzerajú mdlo, nevýrazne, unavene. Môžete to zopakovať aj s kombináciou farieb fuchsiová (chladná) -oranžová (teplá), sivá a teplá hnedá. Ak sa neviete rozhodnúť, odfoťte sa, pozrite sa na to s odstupom a ukážte fotku aj rodine či kamarátke. 

Či už sa rozhodnete zveriť do rúk profesionála alebo do vlastných rúk, verím, že Vám tento blog pomôže skrášliť sa na váš veľký deň. Na záver vám prikladám zoznam vizážistov, ktorých tvorba ma oslovila alebo s ktorými som spolupracovala, prípadne ktorých mi odporučili moje nevesty. Ďalším tipom sa samozrejme poteším v komentároch.

Katarína Opatovská, Martina Jančárová- Martinastyle.sk, Esther Lorinczová, Petra Timková, Alena Záhorská, Mischel W. , Martina Klimková- Beauty by Tina, Daniela Kmeť, Natália Danayová, Katarína Zuzulová

0
    0
    Váš košík
    Váš košík je prázdnyNávrat do obchodu