Svadobné kolekcie pre nevesty, ktoré hľadajú šaty ľahké ako pierko.

Sociálne siete
Veronika Kostkova
Mucska

Všetko, čo ste chceli vedieť o pánskych oblekoch s Erikom Mucskom

Začiatky rodinného salóna siahajú do druhej polovice 70. rokov 20. storočia. Vtedy Maximilián Mucska ukončil štúdium na odevnej škole a od roku 1978 bol zamestnaný v štátnom podniku v oddelení zákazkového šitia ako krajčír a po Nežnej revolúcii si hneď založil živnosť a otvoril si dielňu v Senci.

Na základe jeho kvalitnej práce ho v druhej polovici 90. rokov oslovil krajčírsky salón z Viedne i slovenská fırma, ktorej zákazkovo šil divadelné kostýmy pre divadlo Theater an der Wien vo Viedni. Najstarší syn Patrik ukončil štúdium na Strednej priemyselnej škole odevnej v Bratislave a techniku ručného vypracovania pánskych odevov sa učil nielen od otca a iných krajčírov, ale aj štúdiom odborných kníh. Veľkým prínosom bola preňho stáž v rakúskej fırme Niedersuesz vo Viedni. V salóne dnes zastáva pozíciu hlavného krajčíra a spolu s otcom aj rolu strihového majstra. Neskôr do rodinného salóna vstúpil aj mladší syn Erik, ktorý je v rodinnom podnikaní zodpovedný za obchod, marketing a komunikáciu s dodávateľmi.

Zakladateľ salónu Maximilián Mucska / v strede/ so synom Patrikom /vľavo/ a Erikom /vpravo/

Okrem spracovania dbajú v salóne aj na kvalitu materiálov. Spolupráca s overenými dodávateľmi zaručuje vysokú kvalitu – vrchné materiály dodávajú rodinné fırmy z Talianska, Anglicka a Belgicka, ktoré sa špecializujú na výrobu rôznych druhov látok už vyše 100 rokov. Okrem stopercentne vlnených látok používajú aj kombinácie materiálov. V salóne Mucska radi odporúčajú aj kombináciu vlny s mohérom (vlákno z angorskej kozy), hodvábom, kašmírom (vlákno z kašmírskej kozy) či ľanom na základe ich vlastností.

V čom je oblek na mieru- bespoke tailoring iný od toho, ktorý si kúpite v obchode?

Bespoke tailoring – oblek šitý na zákazku má svoje zásady vypracovania. Na rozdiel od konfekčnej výroby sa nepodliepa v celej dĺžke, ale jeho časti sa ručne vypracúvajú rôznymi textíliami, aby držali tvar a dokonale sadli na postavu klienta. Dôležité je vytvorenie originálneho strihu na základe klientových mier a následne výber vrchného materiálu, z ktorého sa bude odev šiť. Vystužuje sa zásadne plátnom v zložení konský vlas, ťavia srsť, ľan či vlna a tvaruje sa priamo na postave klienta. Rôzne typy postavy si vyžadujú rôzne strihy a spôsoby tvarovania, aby odev lichotil postave. Ručné vypracovanie zabezpečuje výborné termoregulačné vlastnosti, odev sa tak stáva vzdušným. Sako sa ručne zhotovuje približne 55 hodín a nohavice 20. Pri novom klientovi sú obyčajne potrebné tri skúšky, pri opakovanej objednávke dve. Cena takýchto výrobkov je síce vyššia, ale je to najvyššia forma šitia pánskeho odevu.

V skratke, Bespoke tailoring má svoje zásady vypracovania a hlavnými sú:

a, Ručné vnútorné vypracovanie, „výstuže“ odevu: toto je kľúčový, rozhodujúci prvok najmä pri najzložitejšom odeve – saku. Označuje sa aj ako full-canvas.

b, Zákazník sa stáva spolutvorcom odevu, potreba minimálne troch skúšok pri novom zákazníkovi (každá je totiž úplne o inom)

c, Na základe individuálneho merania vytvorenie papierového modelu, jedinečného pre danú osobu, z ktorého sa bude strihať látka a šiť odev

Celý proces vytvárania odevu spôsobom bespoke zaberie okolo 3 mesiacov. Tento spôsob šitia je bohatý nielen na tradičné vypracovanie, ale aj na množstvo kvalitných látok rôzneho zloženia, ktoré zohrávú nemenej dôležitú úlohu pri šití kvalitných odevov.

Made to measure- MTM by Mucska

Na základe našich skúsenosti pri vytváraní strihov a modelovania odevov na klientov sme sa rozhodli ponúknuť kvalitnú službu šitia na mieru aj v segmente Made to Measure. V spolupráci s naším francúzkym partnerom sme vytvorili líniu pánskych elegantných odevov, kde po odskúšaní modelového obleku a odobratí mier vieme dodať hotový oblek už do 5tich týždňov. Podstatou je dodať dobre padnúci oblek z kvalitnej látky v kratšom výrobnom čase a za dostupnejšiu sumu. Rada oblekov MTM je šitá taktiež spôsobom full canvas s väčším podielom strojovej práce oproti ručnému šitiu s potrebou jednej skúšky, kedy sa doladia posledné detaily na obleku.

Ako prebieha proces výroby svadobného obleku made to measure od prvého stretnutia až po finálnu úpravu?

Predstavanie rady skúšobných modelov(MTM) – vyskúšanie modelovej veľkosti na postave. Po odskúšaní vhodného modelu nasleduje séria presných meraní. Po výbere látky a následnom zmeraní prichádza čas na výber osobných detailov – od štýlu a šírky klopy, typu a zapínania saka, až po farbu podšívky a štýl vreciek. Pre nohavice sa zohľadňujú detaily ako pútka na opasok, postranné úpravy alebo gombíky na traky. Za 4 až 6 týždňov bude odev vytvorený s maximálnou starostlivosťou a pozornosťou. Keď bude oblek pripravený, dohodneme si stretnutie s klientom a následne ho vyskúšame na postavu. Ak budú potrebné ďalšie drobné úpravy, upravia sa priamo u nás v salóne.

Aké materiály odporúčate ženíchom a prečo?

Výber správneho materiálu závisí od toho ako veľmi je svadba formálna. Pri najformálnejších odporúčame výber z čistej vlny, ktorá je česaná do hladka a tým pôsobí elgantnejšie, napr. klasická keprová väzba v tmavomodrom odtieni s jemným stromčekovým vzorom. Pri menej formálnych svadbách odporúčame matnejšie materiáli v zložení vlna/ľan/hodváb, alebo oblek z čistého ľanu. Samozrejme správny výber materiálu sa odvíja aj od daného ročného obdobia na kedy sa svadba plánuje a tým pádom zohladňujeme aj hrúbky látky a jej termoregulačné vlastnosti.

Aké možnosti personalizácie ponúkate ženíchom (napr. podšívka, monogramy, špeciálne gombíky)?

Budúci ženísi si môžu vybrať z vysokej ponuky vnútorných podšívok na sakách, alebo smokingoch. Taktiež je personalizovaný aj výber vyšitia monogramu, v ponuke máme pri klasických vlnených oblekoch gombíky z coroza, alebo z rohoviny. Pri letných svadobných oblekoch z vlny, alebo kombinácie materiálov vlna/mohér, alebo vlna/ľan a hodváb krásne vyniknú gombíky z pravej perlete.

Keď sme pri tých ženíchoch- aké trendy momentálne dominujú vo svadobnej pánskej móde?

Je to stále aj nadčasová elegancia. Klasika ktorá nikdy nesklame. Dobre ušitý oblek je vždy stávkou na istotu pre každého ženícha. Predstavte si čisté línie, dokonalé krajčírske spracovanie a dôraz na dokonalý strih. Ak sa rozhodnete pre sofistikovanú čiernu a bielu – tieto farby vyžarujú eleganciu a nadčasovosť, vďaka čomu bude ženích vyzerať vždy upravene a štýlovo, bez ohľadu na rok. Celkovývzhľad doplňte motýlikom a elegantnými šnurovacími topánkami. Potom je tosamozrejme aj klasický tmavomodrý oblek doplnený o vestu, svetlé odtiene doplnkov ako je napríklad slonovinová kravata a tmavohnedé / čierne klasické oxford topánky.

Taktiež sú to aj jemné odtiene slonovinovej, béžovej a hnedej. Tento jemný odtieň prináša svieži pohľad na tradíciu a dodáva svadobnému outfitu moderný a sofistikovaný nádych. Môžu to byť materiály z čistej vlny v matných, alebo jemne lesklých odtieňoch a taktiež aj látky zložene v kombinácií vlny/ľanu a hodvábu. Počas horúceho letného obdobia odporúčame 100% ľan, ktorý výborne chladí ikeď sa podstatne viac krčí v porovnaní s vlnou, môže však vyzerať “krčivo cool”:)

Ako by mal ženích zladiť svoj oblek so šatami nevesty a celkovým svadobným konceptom?

Dôležité je aby spoločne vytvorili harmonický a elegantný vzhľad. Od začiatku treba myslieť na vyváženú úroveň formality. Napríklad ak sa ženích rozhodne pre svadobný žaket, nevesta by mala mať šaty s vlečkou. Dôležitá je aj farebná harmónia, napr. ak má nevesta šaty v bielej, alebo v slonovinovej farbe, oblek by mal byť poväčšine čierny, tmavomodrý, alebo antracitový aby sme vytvorili elegatnýkontrast. Potom są môžeme rozhodnúť pri výbere doplnkov akými sú kravata, motýlik, manžetové gombíky, alebo náprsna šatka, ktoré môžu mať spoločný farebný spojovací prvok.

Ak však ide o neformálnejšiu svadbu v rustikálnom štýle, vhodnou voľbou môže byť ľanový alebo svetlý oblek. Ak má svadba konkrétnu tému (napríklad vintage, modernú, plážovú či záhradnú), ženíchov oblek by mal byť tomu prospôsobený. Svetlé látky a pastelové odtiene sa hodia na svadby v exteriéri, zatiaľ čo klasické tmavé obleky sú ideálne pre tradičné alebo večerné oslavy.

Čo by si mal ženích všímať pri výbere doplnkov (kravata vs. motýlik, manžetové gombíky, topánky)?

Napríklad košeľa je slávnostná biela s dvojitými manžetami, ktorá je ozdobená manžetovými gombíkami s kamienkom v smotanovej farbe. Topánky by mali byť tmavé. Ak sa ženích rozhodne pre smoking, alebo tmavomodrý oblek, topánky by

mali byť čiernej farby. Ak sa ženích rozhodne pre oblek smotanovej / béžovej farby je dobré nemať príliš kontrastnú obuv a zvoliť by sa mal stredný odtieň hnedej. Pre kravatu a motýlik sú vhodné jemné pastelové odtiene ružovej, fialkovej alebo maslovej farby.

Aké sú najčastejšie chyby, ktoré ženíchovia robia pri výbere obleku?

Ak už páni premýšľajú nad vysoko formálnym odevom, ktorý budú využívať aj do budúcna, alebo sa rozhodujú nad oblekom vhodný na letné horúce počasie na pobreží stredomoria, musí byť zvolený správny typ látky. Jeho zloženie, hrúbka a typ tkania. Pri týchto parametroch sa väčšinou nie vždy rozhodujú správne.

A potom sú tu nesprávne proporcie, ktoré sú pri výbere obleku jedným z dôležitých prvkov. Správny pomer dĺžky saka a nohavíc, šírky ramien a zvolený vhodný vzor látky pre danú postavu.

A čo po svadbe? Ako sa správne starať o svadobný oblek, aby vydržal roky v perfektnom stave?

V šatníku nemôže chýbať kvalitný vešiak so širšou ramenou časťou, aby sa nezlomila látka v oblasti ramien. Taktiež odporúčame klientom aby nohavice vešali na vešiakoch so štipcom a nechali ich zvislo zvesené na vešiaku – nohavice sazaštipnú z vnútornej strany spodnej džky a tým sa napríklad vyrovná materiál v oblasti kolien po celodennom nosení.

Pri pravidelnom používaní by sa mal podla potreby oprašovať kefkou na obleky, poprípade vyčistit a profesionálně přežehlit, aby sa jednotlivé časti saka opäť vytvarovali, napríklad predné fazóny na sakách a nohavice zažehliť do puku.

Máte nejaký tip, čo robiť, ak sa oblek zašpiní počas svadobného dňa?

Suché nečistoty, napr. omrvinky stačí jemne oprášiť čistou handričkou alebo kefkou na oblečenie. Ak sa oblek obleje vínom, alebo omáčkou je dôležité iba priložiť čistú servítku alebo papierovú utierku, aby nasiakla prebytočnú tekutinu. Mastné škvrny posypať jemným púdrom a nechať chvíľu pôsobiť a potom jemne oprášiť.

Na ďalší deň odporúčame klientom v prípade potreby kontaktovať náš salón a na základe nečistoty sa rozhodneme daný odev vyčistiť a následne vyžehliť.

Aké bol najzaujímavejší alebo najnáročnejší svadobný oblek, ktorý ste vytvorili?

Jednoznačne žaket:) Hoci je žaket najelegantnejší svadobný odev, v našich svadobných sieňach a chrámoch ho vídame poskromne. Je to škoda, lebo práve svadobný žaket je z krajčírskeho hľadiska azda najvďačnejší slávnostný mužský odev, keďže jeho vyhotovenie je oveľa náročnejšie ako pri bežnom obleku.

Foto: archív salónu Mucska

0
    0
    Váš košík
    Váš košík je prázdnyNávrat do obchodu